Директорът на Народния театър „Иван Вазов“ Мариус Донкин навършва днес 71 години. Екранният цар Симеон (във филма ”Златният век”) от златното поколение актьори на България, е роден на 13 февруари 1950 г. във Варна. Мариус Донкин завършва ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ със специалност актьорско майсторство за дрматичен театър през 1971 г. Започва да играе в трупата на Драматичния театър в Пловдив, а по – късно на сцената на Театър „София“. След 1979 г. се премества в Народния театър „Иван Вазов“, а от август 2016 г. е негов директор.
С емблематичния си моноспектакъл „Господин Ибрахим и цветята на Корана” миналата година актьорът посрещна 70-та си годишнина по най-красивия начин за един актьор – на сцената. Световноизвестният френски писател и драматург Ерик – Еманюел Шмит пристигна по негова покана. Авторът на пиесата се качи с Донкин на сцената и изиграха заедно част от спектакъла. Моноспектакълът „Господин Ибрахим и цветята на Корана”, режисиран от преподавателката в НАТФИЗ проф. Снежина Танковска, има редица престижни награди от родни и международни форуми, а билетите за него свършват с месеци напред. Премиерата бе на 16.12.2004г.
Ролята на Донкин в моноспектакъла му донася наградите “Кристален ангел” на Фестивала “Видлуння” в Украйна, Голямата награда на “Албамонофест” в Албания, “GranPrix” на ІХ международен фестивал на монодрамата в Битоля, Северна Македония, Специалната награда на фестивала във Фуджейра, Арабски Емирства и Наградата на Фестивала на комедийния спектакъл в Габрово.
За тази своя роля актьорът винаги споделя: „Много пъти съм казвал: За мен това не е спектакъл, представление, за мен това е един диалог, споделяне и изповед. Затова е нещо много важно за мен“. А какво казва директорът на НТ „Иван Вазов“ за театъра по време на Пандемия: „С любов оцелява театърът, ако мога с една дума да кажа“.
През изминалата година под знака на Covid-кризата, театърът нямаше шанс да отбележи подобаващо 170-годишнината на своя патрон Иван Вазов. Но пък бе организирана и осъществена прекрасна инициатива, с медийната подкрепа на БНТ: „Препрочитаме Вазов“. Бяха заснети 130 клипа от режисьора Борис Радев, в които актьори, интелектуалци, културни дейци, политици, банкери, учени, работници и деца четат избрани откъси от творчеството на Иван Вазов. Те се излъчваха в продължение на над 4 месеца в ефира на БНТ, в сайта и страницата на театъра във Фейсбук. Началото бе на 3 март. Чрез кампанията „Театърът ви аплодира“ Народният театър „Иван Вазов“ прикани своите зрители и приятели да благодарят лично и поименно на медици и здравни работници, които са го подкрепили в труден момент по време на пандемията.
В специална секция на сайта си и на мониторите на касите театърът публикува имената на тези медици, а списъкът ще се допълва и обновява. Начало на кампанията бе поставено на 23.12.2020 в залата на Голяма сцена със спектакъла „Част от колекция“. Преди месец представители на Народния театър „Иван Вазов“ начело с техния директор Мариус Донкин и звездите на трупата Аня Пенчева и Георги Мамалев лично посетиха медиците от Covid-отделението и ДКЦ на университетската болница „Софиямед“. Поводът бе да им поднесат специални подаръци от името на цялата трупа на театъра и да им пожелаят хубави, спокойни и здрави дни през новата година. Почти през цялата изминала година университетският медицински комплекс се грижи безвъзмездно за PCR и антигенните тестове на всички актьори и служители на Народния театър, който им се отблагодари за усилията с кампанията „Театърът ви аплодира“.
Към днешна дата на официалната си страница във Фейсбук и в официалния канал в YouTube, Народния театър на живо показва какво се случва зад кулисите преди началото на спектакъл, заедно с някои от най-популярните актьори от трупата. На 02.02.2021г. стартира стриймингът от гримьорните и сцената на „Когато гръм удари, как ехото заглъхва“, представление от кампанията „Първите седем“. Второ излъчване на живо имаше на спектакъла „О, ТИ, КОЯТО И ДА СИ…“, а третият стрийминг с първите минути от моноспектакъла „КАРАКОНДЖУЛ“ на Валери Йорданов бе на 09.02.2021г. Любопитно: На днешния ден 13 февруари 1895 г. двамата братя Люмиер – Луи и Аугуст – патентоват първата кинокамера, която може да възпроизвежда движещи се картини. Ето защо тази дата все още се смята за рожден ден на световното кино.