Учени от Университета в Рединг прогнозираха, че повече от една трета от площта на ледения шелф на Антарктида може да бъде изложена на риск от колапс в морето, ако глобалните температури достигнат 4 градуса по Целзий над прединдустриалните нива. Това се съобщава в статия, публикувана в „Geophysical Research Letters“.
Изследователите проведоха регионални климатични симулации с висока разделителна способност, за да предвидят ефектите от топенето и оттичането на вода върху стабилността на ледения шелф.
Според различни сценарии, глобалните температури могат да се повишат с 1,5, 2 и 4 градуса по Целзий този век, ускорявайки топенето на леда в Антарктида до безпрецедентни нива. Самите ледени рафтове играят ролята на запушалка, предотвратявайки напускането на огромни маси лед от брега в океана.
Всяко лято ледът на повърхността на ледения шелф се топи и се влива в малки пролуки в снежния слой отдолу, където отново замръзва. Ако има твърде много топяща се вода, тя може да разцепи ледника и да го накара да рухне в морето, както се случи с ледения шелф на Ларсен Б през 2002 година.
Учените определиха ледените рафтове Larsen C, Shackleton, Pine Island и Wilkins като най-застрашени от колапс, когато се затоплят с четири градуса по Целзий. Като цяло 34 процента от площта на всички антарктически ледени шелфове, еквивалентни на половин милион квадратни километра, биха били изложени на риск от катастрофална дестабилизация.