Американските производители на автомобили започнаха да сглобяват модели без някои от електронните компоненти поради прекъсване на доставките. Причините за прекъсването на доставките включват глобален недостиг на чипове и нарушаване на логистиката в САЩ поради претоварените крайбрежни пристанища след февруарската буря. По-рано беше съобщено, че пикапите „F-150“ ръждясват в завода.
Въпросните автомобили без електроника се свалят от поточната линия и се сглобяват за съхранение на фабрични обекти в продължение на „няколко седмици“, а след това ще бъдат оборудвани с необходимата електроника, обещават от „Ford“.
Това ще намали пазара на пикапи от серия F, най-продаваните автомобили в Америка. Търсенето остава силно след производствени загуби, когато фабриките затвориха миналата година поради коронавируса, съобщава „Асошиейтед прес“. Най-големите намаления ще засегнат най-популярните пикапи „F-150“ и кросоувъра „Edge“.
Друг представител на трите големи американски автомобилопроизводители – „General Motors“, също произвежда редица модели без бордова електроника и обещава да ги инсталира по-късно. „Honda“ и „Toyota“ по-рано обявиха съкращения на производството в Северна Америка и спиране на заводи поради недостиг на чипове.
„Volkswagen“, „Stellantis“ (Fiat Chrysler), „Nissan“ и други производители отлагат пускането на някои модели. Складовете са запълнени с некомплектовани машини. Автомобилните производители очакват тази ситуация да продължи до третото тримесечие на 2021 година. Това може да доведе до намаляване на печалбите 2 или повече пъти.