Църквата почита паметта на Св. четиридесет мъченици Севастийски днес. Четиридесетте арменски войници загиват мъченически заради вярата си, по време на гоненията на християните от император Линикий през IV век.
В деня на Св. 40 мъченици – 9 март, през 1230 година българският цар Иван Асен ІІ постига бляскава победа над войските на Теодор Комнин в битката при Клокотница. В чест на победата на този свят ден, по негова воля, църквата в Търново е именувана „Свети 40 мъченици“. Тя е съхранена и до днес и пази реликви от първите две български държави, включително прочутата Омуртагова колона с надписа „Човек и добре да живее, умира и друг се ражда…“
Традиции и обичаи на днешния ден
Християнските светци са влезли и в народния ни празничен календар, с името „Свети Четирсе“, или наричан още „Младенци“. Той се чества за здраве на децата, най-вече на момчетата, но е и подготовка за настъпването на пролетното равноденствие. Този ден се празнува за омилостивяване на „Баба Шарка“ или „сипаницата” и за здраве. Вярва се, че на този ден слънцето забива 40 железни шиша в земята и по този начин я затопля. Който засади на този ден цвете, то расте красиво.
На този ден се посаждат 40 корена/семена. На вратите се окичва коприва, за предпазване от болести и несрети. За деня се замесва квасник, от който се правят 40 хлебчета, мажат се с мед и се раздават в семейството и на съседите. Наричат ги „младенци“, „туртета“. Не се работи на този ден, а по времето се гадае какво да се очаква. Ако денят е ясен, житата ще са чисти, а кошерите пълни с мед. Ако вали дъжд, изобилието ще е при царевицата. Ако е мъгливо, през лятото ще има градушка.
Традиционна храна на трапезата: питка, боб, пълнени сушени чушки, сарми с ориз или булгур, качамак.
Днес имен ден празнуват: Младен, Младенка, Денка, Дечо, Горан, Горанка… Имен ден празнуват и всички, които нямат друг определен за целта празник.